«Я лише на секунду подивився на телефон» — саме так часто пояснюють свої дії водії після дорожньо-транспортних пригод у місті. Однак навіть кілька секунд неуважності можуть коштувати набагато дорожче, ніж адміністративний штраф.
В Україні використання мобільного телефону під час керування автомобілем регулюється Правилами дорожнього руху та Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Водночас головний ризик полягає не у покаранні, а у втраті контролю над дорожньою ситуацією.
Редакція Твоя МАШИНА пояснює, коли використання смартфона є порушенням, які пристрої дозволяють залишатися в межах закону та як кілька секунд відволікання можуть призвести до аварії.
Так, але не будь-яким способом.
Відповідно до пункту 2.9 (д) Правил дорожнього руху України, водієві заборонено під час руху користуватися засобами зв’язку, тримаючи їх у руці.
Тобто порушенням вважається ситуація, коли водій:
Сам факт того, що автомобіль рухається, а телефон знаходиться в руці водія, вже може бути підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.
За порушення правил користування засобами зв’язку під час керування транспортним засобом відповідальність передбачена статтею 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Якщо використання телефону призвело до створення аварійної обстановки, відповідальність може бути значно суворішою, ніж звичайний адміністративний штраф.
Крім того, якщо через відволікання водія сталася ДТП, можуть настати й інші види юридичної відповідальності залежно від наслідків пригоди.
На швидкості 50 км/год автомобіль за одну секунду долає майже 14 метрів.
Якщо водій відволікся на телефон хоча б на три секунди, транспортний засіб проїде понад 40 метрів практично без повноцінного контролю.
За цей час:
Саме тому навіть короткий погляд на екран може мати серйозні наслідки.
Використовувати телефон повністю не заборонено.
Водій може користуватися засобами зв’язку, якщо це не потребує утримання пристрою в руці.
Найпоширеніші законні альтернативи:
У всіх цих випадках руки водія залишаються на кермі, а увага — на дорозі.
Деякі водії вважають, що під час червоного сигналу світлофора можна безпечно перевірити повідомлення чи відповісти на дзвінок.
Однак якщо транспортний засіб залишається учасником дорожнього руху, така поведінка також може розцінюватися як порушення.
Крім того, саме в момент початку руху після перемикання сигналу світлофора увага водія повинна бути максимально зосереджена на дорожній обстановці.
Щоб не відволікатися під час поїздки, варто дотримуватися кількох простих правил:
Штраф за телефон у руці — далеко не найбільший ризик для водія.
Найнебезпечніше — це навіть не кілька сотень гривень штрафу, а секунди втраченої уваги, які можуть призвести до дорожньо-транспортної пригоди.
Сучасні автомобілі та смартфони пропонують достатньо законних способів залишатися на зв’язку без порушення Правил дорожнього руху. Саме тому найкращим рішенням залишається просте правило: під час руху руки мають бути на кермі, а погляд — на дорозі.
Джерела: Правила дорожнього руху України (п. 2.9 (д)); Кодекс України про адміністративні правопорушення (ст. 122).
Бажання встановити індивідуальний номерний знак стає дедалі популярнішим серед українських автомобілістів. Однак замовити та отримати…
На українському паливному ринку спостерігається нестача дизельного пального, яка вже впливає на ціни на автозаправних…
Багато водіїв вважають, що камери автоматичної фіксації швидкості «бачать» автомобіль лише за кілька десятків метрів.…
Невелика аварія на дорозі часто стає причиною стресу: водії поспішають, хвилюються та можуть припуститися помилок…
В інтернеті досі можна зустріти пропозиції «отримати водійське посвідчення без іспитів», «купити права онлайн» або…
Надійність автомобіля залишається одним із головних критеріїв під час купівлі, особливо якщо йдеться про машину…