Статті

Невинуватість водія не звільняє страхову компанію від обов’язку відшкодування

Касаційний цивільний суд у постанові від 26.04. 2022 в справі №184/1461/20-ц пояснив, чому як винні, так і невинні власники джерел підвищеної небезпеки мають однаковий обов’язок перед потерпілим відшкодувати завдану шкоду.

Суд першої інстанції задовольнив позов матері загиблого в ДТП пасажира автомобіля до страхової компанії про відшкодування моральної шкоди та витрат на спорудження пам’ятника. Апеляційний суд це рішення скасував, уважаючи, що страхового випадку немає, оскільки немає вини водія.

Проте КЦС нагадав, що згідно з ч.1 ст. 22 Закону “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” у разі настання страхового випадку страховик у межах сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує оцінену шкоду, заподіяну внаслідок ДТП життю, здоров’ю, майну третьої особи.

Отже, у випадках, коли деліктні відносини поєднуються з відносинами обов’язкового страхування, боржником у деліктному зобов’язанні в межах суми страхового відшкодування виступає страховик завдавача шкоди.

Стаття 27 закону до поняття “шкода, пов’язана зі смертю потерпілого” включає, зокрема, моральну шкоду, витрати на поховання та на спорудження надгробного пам’ятника.

Особливістю відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, є те, що власник такого об’єкта зобов’язаний відшкодувати шкоду незалежно від його вини. Разом із цим така відповідальність має свої межі, коли вона виключається. До них належать непереборна сила та умисел потерпілого.

Отже, для відповідальності за шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки, достатньо лише трьох підстав: наявності шкоди; протиправної дії заподіювача шкоди; наявності причинного зв’язку між протиправною дією та шкодою. Наявності вини заподіювача шкоди не вимагається.

Таким чином, КЦС констатував, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що дане ДТП є страховим випадком. Тому в страховика виник обов’язок виплатити страхове відшкодування за завдану забезпеченим транспортним засобом шкоду, яка пов’язана зі смертю пасажира.

Recent Posts

Шість найекономічніших дизельних кросоверів та позашляховиків прямо зараз

Дизельні автомобілі поступово відходять у минуле через стереотипи про їхню шкоду для навколишнього середовища. Водночас…

13.11.2024

Автономний обігрівач в автомобілі: як він працює і навіщо потрібен

Наближається зима, а з нею і суворі морозні дні, які можуть обернутися для автомобілістів справжнім…

13.11.2024

Ламаються постійно: чотири електрокари з найгіршою надійністю у 2024 році

Зі зростанням популярності електричних автомобілів питання їхньої надійності набуло небувалої актуальності. Вважається, що електрокари довговічніші…

13.11.2024

Залишив огидний сюрприз: автомобіліст відвадив злодіїв від своєї машини дивним способом

Житель США придумав незвичайний спосіб боротьби з автоворами. Як пише Motorbiscuit, місцевий власник пікапа втомився…

13.11.2024

Сім позашляховиків, від купівлі яких краще відмовитися

Позашляховики цінують за їхній комфорт і високу прохідність у складних умовах. Водночас далеко не всі…

13.11.2024

Як розпізнати неякісний бензин: водієві на замітку

Бензин в Україні дорожчає, а це значить, що в продажу все частіше з'являється більш доступний…

13.11.2024