На сьогоднішній день в автомобілях використовують декілька типів коробок передач. Вибір стоїть не тільки між механічною та автоматичною, оскільки остання підрозділяється на ще три види: класичну гідротрансформаторну АКП, роботизовану коробку передач та варіатор. Останній у свою чергу ділиться ще на кілька підвидів, проте найчастіше під словом «варіатор» у контексті автомобілів мають на увазі клинопасову коробку передач зі шківами змінного діаметра.
1. Що таке варіатор, а що таке “автомат”?
Класична гідротрансформаторна АКП або просто “автомат” – це різновид трансмісії автомобіля, яка дозволяє машині в процесі руху самостійно визначати найбільш підходяще доступне передатне відношення і переходити між ними за необхідності. “Автомат” спрощує рух з місця і підлаштовує швидкісну характеристику двигуна під задану водієм швидкість. Класичний «автомат» складається з редуктора та гідротрансформатора. Останній замінює собою зчеплення, тоді як редуктор містить усі пари шестерень у постійному зачепленні. Разом вони організовують один цільний механізм. Передача моменту, що крутить, від двигуна до коробки здійснюється потоками робочої рідини, завдяки чому жорсткий зв’язок між силовим агрегатом і трансмісією відсутня.
Варіатор або CVT (Continuously Variable Transmission) – це різновид автоматичної коробки передач, яка здійснює передачу моменту, що крутить, від силового агрегату до колес і має можливість плавно змінювати передатне відношення в діапазоні регулювання. Передатне відношення в CVT може змінюватися вручну, автоматично або за заданою програмою. Як уже було зазначено, варіатори бувають декількох типів: клинопасовий, ланцюговий, тороїдальний. Найпоширеніший тип – клинопасовий. Автомобіль із такою трансмісією схожий на «класичний» автомат. Однак у подібній КП немає фіксованих передач. Завдяки використанню ременя чи ланцюга зміна придаткового відношення відбувається плавно, а не «перемиканнями» у звичному значенні.
2. Плюси та мінуси «автомата»
Плюси. Автоматична коробка має важливі переваги в порівнянні з іншими видами трансмісії. З точки зору управління “класичний” автомат – це найзручніша і найлегша у використанні коробка. Гідромеханічні коробки мають високу надійність. Зрештою, така коробка проста і відносно дешева в обслуговуванні. Так, для гідромеханіки потрібна спеціальна рідина, яку деякі плутають із олією. Однак, її заміна дешевша, ніж у випадку з маслом варіатора. Крім того, у “класиці” помітно менше електроніки, ніж в інших автоматичних коробках.
Мінуси. Є і в гідромеханічному автоматі свої мінуси. Насамперед це низький ККД у порівнянні з механікою, «роботом» або варіатором. Вважають, що машини з автоматичною коробкою споживають більше палива. Також авто з «класичною» АКП має деякі, нехай і незначні, але все-таки проблеми з динамікою.
3. Плюси та мінуси варіатора
Плюси. Варіатор має кілька важливих переваг у порівнянні з іншими автоматичними коробками передач. Плавність ходу досягається завдяки відсутності звичних перемикань у КП. Машини з варіатором зазвичай мають більш динамічний розгін завдяки відсутності розриву потоку потужності, який відбувається в двох КП в момент перемикань. Коробки CVT мають більш високий ККД, перевищуючи інші КП на 5-10%. Нарешті, варіатор може похвалитися кращою економічністю, оскільки дозволяє витрачати менше пального.
Мінуси. Є і у варіатора мінуси, які здебільшого логічно походять з переваг цієї коробки передач. Тут насамперед слід виділити монотонні прискорення – неможливість швидко розігнати машину відразу. Серйозний недолік CVT – це вкрай складна електроніка, яка у разі виходу з ладу потребує повної перепрошивки блоків керування. Ще один мінус – дороге обслуговування. Варіатор серед іншого потребує спеціальних мастильних матеріалів.
4. То що ж краще?
Насправді однозначної відповіді на це питання немає. Як можна було переконатися, і варіатор, і автомат мають свої плюси та мінуси, які можуть проявляти себе більше чи менше залежно від умов, у яких експлуатується транспортний засіб, а також залежно від тих завдань, які водій ставить перед улюбленою «ластівкою» . Автомат в цілому не може похвалитися високою ефективністю та збільшує витрату пального, зате він простий в обслуговуванні та відрізняється високою надійністю. Варіатор у свою чергу перевершує «класику» по більшості технічних характеристик, проте вкрай дорогий в обслуговуванні і загалом примхливий.
Під час купівлі автомобіля важливо враховувати не тільки його ціну, а й вартість подальшого утримання,…
Седани поступово втрачають позиції на ринку, але багато культових моделей, на кшталт Honda Accord, все…
Одна з найбільш дратівливих зимових проблем для автомобілістів полягає в замерзанні на морозі замків і…
Прихід зими створює для українських автомобілістів складні умови експлуатації транспортного засобу. Найгірше, якщо машина просто…
З наближенням зими українські водії все частіше починають замислюватися над тим, як боротися з однією…
Найближчим часом в Україні можуть з'явитися нові підстави для позбавлення водійських прав. Відповідний законопроєкт уже…