Сучасні автомобілі оснащені конструктивними особливостями, які забезпечують високий ступінь безпеки для пасажирів під час удару блискавки. В основі цього захисту лежить металевий кузов автомобіля, який діє як “клітка Фарадея”. Ця концепція, відома у фізиці, описує замкнуту металеву оболонку, яка захищає людей, які перебувають всередині, спрямовуючи електричний розряд по своїй поверхні в землю.
Як працює захист автомобіля
Коли блискавка вдаряє в автомобіль, електричний розряд поширюється по металевому кузову і через колеса йде в землю. Метал автомобіля приймає на себе електричний удар, запобігаючи його проникненню всередину салону, що забезпечує безпеку водія і пасажирів. Таким чином, за відсутності оголених металевих частин у салоні, люди всередині автомобіля захищені від електричного удару.
Дехто може задатися питанням: чи не заважають цьому процесу гумові шини? Дійсно, гума є гарним ізолятором, однак під час грози покришки зазвичай бувають мокрими через дощ, що робить їх провідниками електрики. Навіть за сухих умов гума не стане перепоною для електричного розряду, оскільки висота профілю покришки рідко перевищує 30 см, а напруга блискавки може сягати від десятків мільйонів до мільярда вольт, що легко пробиває цей зазор.
Можливі пошкодження автомобіля
Хоча пасажири і водій захищені, сам автомобіль може серйозно постраждати. Удар блискавки може спричинити пошкодження електроніки, системи запалювання і навіть спровокувати загоряння. Тому важливо знати і дотримуватися запобіжних заходів під час грози.
Запобіжні заходи для водіїв
Щоб мінімізувати ризики й уникнути серйозних наслідків під час удару блискавки в автомобіль, водіям рекомендується дотримуватися таких правил:
Не паркуватися під високими деревами. Удар блискавки може зламати дерево, і воно впаде на автомобіль.
Вимкнути антену і радіо. Вимкніть антену, радіо та навігаційні приймачі. Переведіть смартфон у режим польоту.
Зупинитися і вимкнути запалювання. Якщо блискавки виблискують просто над головою, а час від спалаху до грому становить менше секунди, краще знайти безпечне місце для зупинки і перечекати грозу. Якщо укриття відсутнє, зупиніться на узбіччі та вимкніть запалювання. Через кілька хвилин гроза мине, і можна буде продовжити рух.
Що не можна робити під час грози
У жодному разі не варто виходити з машини під час грози, стояти поруч із нею і вже тим більше братися за кузов. Якщо блискавка вдарить в автомобіль, електричний розряд пройде через тіло людини, що може призвести до смертельного результату. Найкраще рішення – перечекати грозу всередині автомобіля, який діє як “клітка Фарадея”, забезпечуючи надійний захист.
Німецькі кросовери і позашляховики поєднують у собі не тільки стиль, високу якість і видатну продуктивність,…
Під час купівлі автомобіля важливо враховувати не тільки його ціну, а й вартість подальшого утримання,…
Седани поступово втрачають позиції на ринку, але багато культових моделей, на кшталт Honda Accord, все…
Одна з найбільш дратівливих зимових проблем для автомобілістів полягає в замерзанні на морозі замків і…
Прихід зими створює для українських автомобілістів складні умови експлуатації транспортного засобу. Найгірше, якщо машина просто…
З наближенням зими українські водії все частіше починають замислюватися над тим, як боротися з однією…