Будь-якому автовласнику хочеться, щоб його автомобіль служив багато років без жодних проблем. Одначе може статися так, що «серцю» автомобіля – його двигуну – може знадобитися дорогий та складний ремонт. Що потрібно робити, щоб цього уникнути й продовжити життя двигуна?
Відразу скажемо, що тут не йтиметься про застосування якихось диво-присадок в оливу чи пальне – всі поради, як зберегти мотор машини, будуть виглядати набагато буденними, але кориснішими.
Почнемо з обслуговування газорозподільного механізму. Якщо колінвал і розподільник раптом втратять синхронність обертання, то мотору прийде кінець: поршні зустрінуться з клапанами, а це – капітальний ремонт. Привід розподільних валів здійснює ремінь або ланцюг. Ремені виходжують приблизно від 50 до 180 тисяч км – читайте інструкцію та в жодному разі не перевищуйте цей рубіж. З ланцюгами трохи простіше – їх регламент часто обходить стороною. Але за станом ланцюга обов’язково треба стежити: при сильному зносі він може перескочити через зуб, а то й зовсім порватися.
Як не прикро, але сьогодні все рідше можна побачити мотор машини з гідрокомпенсаторами зазору, а тому цей зазор треба регулювати, не чекаючи пробігу в сотню тисяч кілометрів. Якщо автомобіль переведено на газ, то увага до зазорів подвоюється. Зауважимо, що без регулювання клапани можуть прогоріти, а це вже крок до капремонту.
Про свічки запалювання сьогодні всі якось забули: працюють – і гаразд. Однак при зайвому зростанні зазору в свічці може вийти з ладу котушка запалення, а то і єдиний дорогий модуль. Дуже небезпечним є пошкодження керамічного ізолятора свічки. Уламок кераміки, що має високу твердість, може вивести з ладу і циліндр, і поршень і клапани. Таке трапляється, коли свічки взагалі не змінювали жодного разу.
Найпростіший розхідник – повітряний фільтр, що рятує двигун машини від надходження твердих частинок разом з потоком повітря. Якщо фільтр перестає працювати, абразив знищить мотор буквально за кілька годин. Загалом, змінюйте фільтр згідно з регламентом, а можна й частіше, якщо умови експлуатації машини важкі.
Моторна олива – це святе… Само собою, що потрібно використовувати тільки таку оливу, рівень якості якої не нижчий від рекомендованого заводом. При цьому інтервал її заміни можна сміливо скорочувати вдвічі в порівнянні з заводськими приписами, оскільки умови експлуатації двигуна напевно можна назвати важкими: пробки, часті пуски тощо. Не хочете міняти – не сподівайтеся на великий ресурс двигуна.
Охолоджувальна рідина також потребує уваги та поваги. Залиєте сурогат або забудете про своєчасну заміну – чекайте на корозію, засмічення каналів, локальні перегріви, деформацію циліндрів тощо. Не секрет, що корозія може «з’їсти» лопаті насоса охолоджувальної рідини, в результаті чого покоробиться головка блоку циліндрів – привіт, капремонт.
Що стосується пального, то порада найпростіша: жодних лівих заправок з привабливими цінниками. Те саме стосується низькооктанових бензинів: така економія вийде боком.
Пару слів про водіння автомобіля. Перед початком руху завжди прогріваємо мотор машини, хоча б трохи. Під час їзди бажано прагнути до того, щоб двигун довше працював на середніх обертах. Вкрай небажані їздові цикли з частими пусками та короткими пробігами – це так званий режим міського лікаря, у якого двигун постійно холодний, а олива при кожному пуску розбавляється бензином. Акуратно форсуйте калюжі: якщо мотор раптом сьорбне води, то цілком можливий гідроудар. Нестиснена вода в такті стиснення розірве блок циліндрів.
Якщо все виконувати, слідкувати й не забувати про регламент, проблем з двигуном не має виникати багато-багато років.
Автомобільний світ 2025 року вражає розмаїттям, але серед десятків новинок є ті, що задають тон.…
Встановлення газобалонного обладнання (ГБО) — популярне рішення серед українських водіїв, які хочуть знизити витрати на…
Німецький автопром давно асоціюється з якістю, технічною досконалістю та ресурсом, якого вистачає на сотні тисяч…
Чому слово "Toyota" стало майже синонімом надійності? Багато хто чув історії про ці автомобілі, що…
Обираючи вживаний автомобіль, більшість покупців звертають увагу не лише на ціну, а й на надійність,…
У сервісному центрі МВС зафіксували вкрай незвичний випадок — на перевірку потрапило фальшиве водійське посвідчення,…