Categories: Статті

Юрист розповів, як діяти при ДТП: покроковий алгоритм

Дорожньо-транспортна пригода – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

Як пише Дорожній Адвокат, перші ваші дії на місці ДТП мають важливе значення. Тому не панікуйте, а дійте відповідно до цього алгоритму.

  1. ПОВНА ЗУПИНКА. Зупиніть транспортний засіб і залишайтеся на місці пригоди. Увімкніть аварійну сигналізацію і встановіть знак аварійної зупинки. Не намагайтеся залишити місце ДТП, оскільки за це передбачено штраф, а якщо є потерпілі – кримінальна відповідальність у залежності від наслідків.
  2. СПЕЦІАЛЬНІ СЛУЖБИ. Невідкладно викличте швидку допомогу (при необхідності), співробітників поліції та повідомте страхову компанію про ДТП.
  3. ПЕРЕМІЩЕННЯ АВТО. Не переміщайте транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди. Ваш автомобіль, як і автомобілі інших учасників ДТП, повинні знаходитися на тому ж місці, де були одразу після аварії. Якщо хтось до прибуття поліції намагається змінити місце розташування предметів на місці події, постарайтеся перешкодити цьому та зафіксувати на відеокамеру телефону.
  4. СВІДКИ. Спробуйте знайти людей, які були свідками події. Домовтесь з цими людьми про засвідчення у разі потреби обставин пригоди. Обов’язково запишіть їх контактні дані, зокрема ПІБ, номери телефонів, адресу, номерні знаки автомобілів.
  5. ФОТОФІКСАЦІЯ. Обов’язково зафіксуйте на камеру телефону все, що сталось після пригоди. Зробіть фото місця ДТП з усіх можливих ракурсів та на різних відстанях. Обов’язково перефотографуйте пошкодження всіх автомобілів, які зіткнулись. Ці фото стануть у майбутньому одними з основних доказів по справі.
  6. ЄВРОПРОТОКОЛ. Якщо у ДТП нікому не завдано шкоди здоров’ю, життю, усі учасники аварії не перебувають у стані алкогольного чи іншого сп’яніння, в усіх учасників є страхові поліси, а один з учасників визнає себе винним і шкода, завдана транспортному засобу невинного водія не перевищує 50 тисяч гривень, водії мають право самостійно скласти “європротокол” (бланк видається разом з полісом або заповнюється в електронному вигляді). У такому випадку викликати поліцію для оформлення ДТП не потрібно, і ніхто з водіїв не притягається до адміністративної відповідальності.
  7. ДІЇ СПІВРОБІТНИКІВ ПОЛІЦІЇ. Якщо європротокол не складався, потрібна фіксація ДТП працівниками поліції. Співробітники поліції повинні підготувати ряд документів, які будуть використовуватися для відтворення картини ДТП, зокрема: – протокол про адміністративне правопорушення та схему ДТП. Простежте, щоб співробітники поліції зафіксували все, що стосується ДТП. Максимальна кількість інформації допоможе з’ясувати реальні причини ДТП.
  8. ТЕСТ НА АЛКОГОЛЬ. Якщо співробітники поліції запропонують вам пройти тест на наявність алкоголю, пройдіть його. За відмову є відповідальність. Вимагайте копію тесту про відсутність алкоголю. У разі якщо у когось із учасників ДТП є явні ознаки сп’яніння, вимагайте проходження огляду на стан сп’яніння. Якщо хтось із учасників аварії відмовляється проходити перевірку на наявність алкоголю, прослідкуйте, щоб відмова була оформлена документально.
  9. СХЕМА ДТП. Схема дорожньо-транспортної пригоди – це основний документ, яким документально фіксуються всі обставини пригоди. Тому цю схему слід переглянути дуже уважно. Перегляньте чи правильно відображено на схемі місцезнаходження автомобілів та інших предметів навколо, наявність дорожніх знаків та розміток. Зверніть увагу на точність вимірювання відстані між автомобілями та іншими предметами. Важливим моментом є відображення на схемі гальмівного шляху автомобілів. Детально проаналізуйте опис пошкоджень та повноту їх вказання у схемі.
  10. ПРОТОКОЛ ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ. На винну особу за наслідками ДТП інспектор складає протокол. Інколи інспектор може скласти протокол на обох учасників ДТП. Під час складення протоколу інспектор вилучає посвідчення водія і видає тимчасовий талон на право керування. Якщо ви вважаєте, що ви не винні, однак протокол про адміністративне правопорушення складено відносно вас, вимагайте складення протоколу на винну особу.
  11. ПИСЬМОВЕ ПОЯСНЕННЯ. Не лінуйтесь написати письмове пояснення. Все, що ви напишете у своєму поясненні стане основою для відтворення реальних обставин ДТП. Постарайтеся докладно описати все, що сталося, обміркуйте все фрази, які будете писати. Пишіть лаконічно і зрозуміло.
  12. НЕЗГОДА З ДІЯМИ ІНСПЕКТОРА. Перечитайте все складені співробітниками поліції документи. Якщо вас щось не влаштовує, напишіть свої зауваження. Вкажіть свою незгоду у своєму письмовому поясненні, а також у відповідній графі протоколу. Перефотографуйте всі документи, складені на місці ДТП.
  13. СТРАХОВЕ ВІДШКОДУВАННЯ. Для отримання відшкодування по полісу необхідно разом з іншими учасниками ДТП заповнити бланк повідомлення про ДТП встановленого зразка. Це повідомлення потрібно надати страховій компанії для проведення страхових відшкодувань.
  14. СУД. Інспектор складає протокол на того водія, який, на його думку, порушив правила. Однак, хто винен в аварії вирішує тільки суд. Всі оформлені при ДТП документи буде розглядати суд. До суду Ви можете надати свої пояснення щодо обставин ДТП, а також фото чи відео докази. Оцінивши всі зазначені матеріали суд повинен винести рішення щодо винних осіб та притягнення їх до відповідальності.

Пам’ятайте, перші грамотні дії на місці ДТП мають найважливіше значення при розгляду справи у суді.

Recent Posts

Десять потужних кросоверів, які не поступаються в динаміці найкращим спорткарам

Минули ті часи, коли кросовери вважалися звичайними автомобілями з поліпшеною прохідністю. Сьогодні цей сегмент є…

23.12.2024

У Катарі публічно знищили спорткар за небезпечний дрифт водія: відео

У столиці Катару Досі місцева поліція затримала стрітрейсера, який розсікав вулицями на спортивному автомобілі Toyota…

23.12.2024

BMW перекрила нелегальне ввезення своїх автомобілів до Росії

Німецький концерн BMW повідомив про перекриття каналу нелегальних поставок своїх автомобілів до Росії. Як пише…

23.12.2024

Як продовжити термін служби акумулятора: сім умов «вічної» роботи АКБ

Термін служби сучасної акумуляторної батареї (АКБ) в автомобілі становить 3-5 років, але є випадки, коли…

23.12.2024

Раптово відмовили гальма: як зупинити автомобіль у такій ситуації

Кожен автомобіліст може зіткнутися з найнебезпечнішою ситуацією, коли раптово відмовили гальма. Причин цієї несправності може…

23.12.2024

Вбиває мотор і каталізатор: чому заборонено довгий прогрів двигуна автомобіля

Сьогодні виробники рекомендують не прогрівати двигуни автомобілів занадто довго. У деяких країнах за це навіть…

23.12.2024