Техогляд легкових автомобілів: назвали ціну і «підводні камені»

Повернення в Україну до скасованої 8 років тому схеми обов’язкового техогляду для приватних легкових автомобілів може стати цілком реальним. Якщо це відбудеться, то кожному автомобілісту в країні необхідно приготувати додаткові кошти для свого «залізного коня», передає autonews.ua.

Українські чиновники дуже хочуть повернення обов’язкового техогляду для всіх автомобілів і мотоциклів. Спробуємо відповісти на питання: якщо він все-таки повернеться, скільки буде коштувати і для чого буде відновлено.

Скільки буде коштувати

Зараз обов’язковий техогляд проходять всі комерційні автомобілі. Для автобусів і вантажних авто ОТК (обов’язковий технічний контроль) коштує від 1 500 гривень. Це тільки офіційна частина, без урахування хабарів. Для легкових комерційних авто зараз техогляд коштує трохи більше 1000 гривень. При шести з половиною мільйонах автопарку можна отримати щонайменше шість з половиною мільярдів гривень з кишень автовласників. І не один раз, а регулярно, десь кожні два роки. Непогана схема?

Але є і неофіційна частина. Справа в тому, що нормальний ресурс каталізаторів і фільтрів практично будь-якого авто – близько 200 тис. км. пробігу, а на українському паливі – ще менше. Це дорогі деталі, які в Україні ніхто не міняв, їх просто видаляли. Ясна річ, що авто з вирізаним каталізатором ТО не пройде.

Візьмемо для прикладу найпопулярнішу в пошуку (за даними auto.ria.com) стару Audi A6 2003 року випуску з дизельним двигуном 2,5 л. Фільтр сажі для такого авто коштує 72 589 грн, каталізатор – 20 235 грн. Разом це більше $ 3 500. Як вважаєте, власник такого авто погодиться витратити на запчастини суму близьку до вартості авто, або буде шукати варіант, як пройти ОТК за хабар? Наприклад, сажевик і каталізатор «на прокат», як це робиться зі світлотехнікою для сертифікації авто з американського ринку?

Якщо приклад з Audi A6 здається занадто пафосним, спробуємо уявити аналогічну ситуацію з трохи більш бюджетним авто – Renault Megane третього покоління з дизельним мотором 1,5 л. Фільтр сажі для такого авто коштує 66 798 грн каталізатор – 11 207 грн. Разом – більше $ 3000..

І якщо вам здається що наведені приклади поодинокі, згадайте середній вік автомобіля в Україні. Так, це більше 16 років. Потрібно розуміти, що майже всі авто старші 10-15 років мають пробіг більше 200 тис. км і їм властиві подібні проблеми. А це кілька мільйонів авто як мінімум. Просто уявіть себе на місці власника такого авто. Хіба це не стимулювання корупційних схем?

Чому тільки корупційний

Байки про те, що зараз ОТК для комерційної техніки контролюється і пройти техогляд можна тільки офіційно, розбиваються об сувору реальність. На наших дорогах дуже часто зустрічаються КамАЗи, з яких валять клуби диму. Маршрутки, які сточила корозія і вони майже розвалюються на ходу. Крани, у яких серед центру столиці відмовляють гальма. Так, вони мають документ про проходження ОТК. Як вони його отримали – здогадайтеся самі.

Зараз ОТК проходить тільки комерційна техніка, якої в Україні близько мільйона одиниць. Якщо чиновники все-таки продавлять введення техогляду для всіх авто, навантаження на пункти технічного контролю зросте в кілька разів. Адже станом на середину минулого року в Україні було зареєстровано 6 566 000 легкових авто, мототранспорту – близько 840 000.

Як розквітне корупція, коли після введення обов’язкового техогляду для всіх на пунктах перевірки технічного стану вишикуються черги? Скільки буде коштувати документ про проведення ОТК, коли на ці нав’язані державою «послуги» зросте попит?

Готових відповідей на ці питання немає. І краще їх не шукати, адже останні вісім років, які українці прожили без техогляду, чітко дали зрозуміти, що ця бюрократична формальність з величезною корупційною складовою автомобілістам не потрібна.


Не пропустіть

Цей веб-сайт використовує файли cookie щоб вам було зручно користуватися сайтом. Прийняти