Чи повинен водій пред’являти електронний поліс, який патрульний може перевірити самостійно: роз’яснення адвоката

Чи повинен водій пред’являти на місці зупинки електронний поліс, який інспектор може і самостійно перевірити в базі МТСБУ? Відповідь на це питання дав Дорожній адвокат.

На сьогодні в Україні офіційно дозволено використання електронного полісу. Цей поліс може бути пред’явлений водієм або з телефону або роздрукований примірник на паперовому носії (п.п.2.1.ґ та 2.4.а ПДР). При цьому, інформація про наявність страхового полісу по конкретному автомобілю є в центральні базі МТСБУ. Його наявність може перевірити як водій, так і інспектор.

Під час зупинки автомобіля працівниками поліції, водій відмовився пред’явити інспектору електронний поліс, мотивуючи що інспектор може перевірити його самостійно в базі!

Читайте також: В Україні подорожчав газ для авто: що буде з цінами далі?

Інспектор виніс відносно водія штраф за непред’явлення полісу на вимогу працівника поліції на підставі ч.1 ст.126 КУпАП у розмірі 425 грн. Водій оскаржив штраф у суді. Скасовуючи постанову суд першої інстанції визнав дії працівника поліції «надмірним формалізмом» і визнав штраф незаконним (Рішення від 12.05.2020).

При цьому суд зазначив, що «наявний відкритий та публічно-доступний веб-сервіс дозволяє перевірити наявність полісу на конкретний транспортний засіб на місці зупинки». Тобто суд погодився з аргументами водія, що інспектор має можливість самостійно перевірити наявність поліса без обов’язкового пред’явлення примірника полісу водієм.

Управління патрульної поліції не погодилось із зазначеною позицією та оскаржило рішення суду першої інстанції у апеляційному порядку.

Апеляційний суд, розглядаючи матеріали справи, зробив висновок, що «на вимогу поліцейського водій повинен пред`явити для перевірки поліс (договір) обов`язкового страхування … При цьому, вказаний поліс повинен знаходитись безпосередньо у розпорядженні водія (у транспортному засобі, яким водій керує)».

При цьому, апеляційний суд визнав штраф незаконним з інших мотивів, а саме ненадання поліцією доказів непред’явлення водієм страхового полісу (Рішення від 23.09.2020).

Таким чином, згідно з висновком апеляційного суду наявність інформації про поліс у базі МТСБУ не звільняє водія від обов’язку пред’явити електронний чи роздрукований примірник полісу на місці зупинки.

Читайте також: Порівняння цін на моделі Lada української і російської збірки: хто дорожче?


Не пропустіть
1111111111111

Цей веб-сайт використовує файли cookie щоб вам було зручно користуватися сайтом. Прийняти