Коли водій може відмовитись показувати поліцейським свої права: пояснення суду
Закон чітко говорить, що в Україні забороняється керування механічним транспортним засобом без посвідчення водія відповідної категорії. За порушення цієї вимоги передбачено адміністративну відповідальність, але пред’являти поліції документ не завжди обов’язково.
У січні 2023 року у Сумах патрульний інспектор зупинив автомобіль Toyota Camry. Водія звинуватили у зупинці під знаком 3.34 «Стоянку заборонено». Правоохоронці вимагали від автомобіліста пред’явити посвідчення водія.
Чоловік відповів, що зробить це лише після того, як поліцейський почне розглядати справу по суті та надасть доказ скоєння ним адміністративного порушення. Інспектор відклав розгляд справи, але потім виписав стосовно водія постанову за ч.1 ст.126 КУпАП за фактом ненадання посвідчення водія, оштрафувавши його на 425 гривень.
Сумчанин оскаржив штраф у суді і спершу не домігся позитивного рішення у першій інстанції. Проте в апеляції чоловік зміг довести, що дії поліції були неправомірними. Суддя встановив, що патрульні нічим не підкріпили своїх підозр у порушенні водієм п. 3.34 ПДР «Стоянка заборонена», а отже, не мали права зупиняти авто. Відповідно чоловік не повинен був пред’являти їм своє посвідчення водія. Штраф було скасовано, а справу закрито.