Українцям розповіли, коли у них можуть реквізувати автомобіль
Військове командування за умов війни з російськими окупантами може реквізувати автомобілі, що належать приватним особам. Адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Юлія Лісова пояснила, коли військові можуть реквізувати машини…
Рішення про примусове вилучення автомобіля під час війни приймає військове командування чи окремі його підрозділи за погодженням з органами місцевої влади. Але в районах, де точаться бої, таке рішення військове командування може приймати самостійно.
Примусове вилучення автомобіля засвідчується підписанням акта. У ньому має бути зазначено назву військового командування та органу місцевої влади, відомості про власника машини, відомості про підстави реквізиції, розмір виплаченої компенсації тощо.
До акта обов’язково має додаватися документ, що містить висновок про ринкову вартість автомобіля на дату оцінки. Оцінка провадиться суб’єктами оціночної діяльності або органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням з власником автомобіля. Розмір оцінки можна оскаржити у суді.
Воєнний стан не виправдовує будь-яку конфіскацію. Вона має бути викликана суспільною необхідністю. В іншому випадку передбачається кримінальна відповідальність.
Під час війни РНБО контролює військове командування та органи виконавчої влади. Тому у разі потреби можна звернутися зі скаргою до цього органу. Також можна у суді оскаржити реквізицію автомобіля.