Що робити, якщо автомобіль б’ється струмом: основні причини та варіанти вирішення
Напевно, автомобілісти стикалися з проблемою ударів струмом після дотику до машини. Якщо машина б’є струмом, далеко не факт, що проблема пов’язана з дротами, через що потрібна складна діагностика електронних систем автомобіля. Найчастіше проблема набагато простіше, і в рамках цієї статті ми пропонуємо розглянути, що робити, якщо автомобіль б’є струмом.
Найнебезпечніше в ударі автомобіля струмом водія – це ефект несподіванки. Важко передбачити, чи вдарить того чи іншого разу машина розрядом водія, який виходить з неї, чи ні. Якщо людина має підвищену чутливість до впливу електричного струму, для неї удар може здатися болючим, але це не робить його більш небезпечним для організму.
Якщо автомобіль б’є струмом, це виникає не через проблеми з проводкою, а через статичну електрику, яка може створюватися з тих чи інших причин. У більшості випадків проблема виникає через електризацію кузова, а також одяг людей всередині автомобіля при зіткненні з чохлами сидінь або оббивкою. Можна помітити, що в машинах зі шкіряним салоном ситуація з відведенням статичної електрики набагато краща.
Статичний розряд може утворюватися на різних деталях автомобіля, а не лише на сидінні та одязі водія. Залежно від того, де виникає статична електрика, відрізнятиметься спосіб усунення проблеми.
Б’є струмом корпус машини
Під час руху автомобіля електрика може виробитися на його кузові через тертя металу повітря. Проблема може проявити себе і коли машина перебуває у стані спокою, наприклад, якщо дме сильний сухий вітер. На кузові автомобіля може утворитися заряд, потужність якого досягатиме понад тисячу Ват.
Про те, що наелектризується саме кузов, говорить удар у процесі зіткнення з ним із зовнішнього боку. Наприклад, якщо водій сідає в машину, він може отримати удар струмом під час доторку до дверей. Або, якщо людина виходить з машини, вона може відчути удар струму, коли зачиняє двері і хапається за металевий елемент кузова. У більшості випадків удар струмом можна відчути ще до того, як частина тіла зіткнеться з металом.
Щоб на корпусі автомобіля не виникало статичної електрики, необхідно заземлити його. Для цього можна придбати в автомобільному магазині спеціальну смужку антистатичну, яку потрібно повісити на кузов машини. Дана смужка є шматком гуми або подібного матеріалу, всередині якого є дріт, графіт або алюмінієва пудра. Виготовити таку смужку можна самостійно за наявності необхідних матеріалів.
Зверніть увагу: Деякі водії роблять звичайні гумові смужки та вішають їх на кузов автомобіля. Такий захист не допоможе впоратися із проблемою. Якщо немає можливості повісити захист від статичної електрики на корпус машини, але відчувати кожен раз розряд струму не хочеться, можна зняти заряд перед дотиком до машини. Для цього під час виходу з автомобіля потрібно торкатися дверей металевим ключем. За рахунок цього вдасться нейтралізувати заряд.
Б’є струмом всередині машини
Якщо удари струмом відбуваються не через електризацію корпусу, швидше за все проблема пов’язана зі створенням статичної електрики при зіткненні тканин. Особливо часто ця проблема проявляється, якщо стикається синтетика чи шерсть тварин. У таких ситуаціях заряд накопичується всередині автомобіля, і він може проявити себе як при виході з автомобіля під час контакту з дверима, так і всередині машини.
Наприклад, водія може вдарити струмом при торканні рукою важеля перемикання передач або ручника будь-якої металевої деталі в інтер’єрі автомобіля. Щоб позбавитися утворення статичних зарядів струму всередині автомобіля, необхідно обробити сидіння та іншу оббивку особливими хімічними засобами, які можна придбати в спеціалізованих автомобільних магазинах.
Варто зазначити, що такі засоби випускаються у форматі безбарвного аерозолю, який не залишить плям на оббивці після нанесення. Він зможе на кілька місяців або навіть років позбавити водія та пасажирів від утворення статичної електрики при терті одягу з оббивкою.