Оштрафують або кинуть за ґрати: які слова водіям заборонено говорити поліцейським
Спілкування з поліцейськими рідко приносить задоволення українським водіям, які зазвичай пов’язують зустріч із патрульними з потенційним штрафом або іншими неприємностями. Але іноді навіть за відсутності таких перспектив керманичі можуть “наговорити” собі проблеми. “Твоя МАШИНА” звертає увагу на те, які слова автомобілістам категорично не рекомендується говорити під час зупинки їхньої машини силовиками.
1. Нецензурна лексика, образа поліцейського
Матюки та образи на адресу поліції, а також інших людей, якщо це виражалося в явній неповазі до суспільства, може трактуватися як дрібне хуліганство (ст.173 КУпАП), яке карається штрафом до 119 гривень або арештом до 15 діб.
2. Пропозиція хабара
Стати фігурантом кримінального провадження водій може навіть без передачі хабара поліції. Достатньо лише запропонувати його правоохоронцю (ст.369 КК). Спроба “порішати” може закінчитися для автомобіліста позбавленням волі на строк до чотирьох років. Повторне порушення може призвести до шести років тюремного ув’язнення.
3. Відмова пред’явити документи
Якщо вимога поліцейського пред’явити документи законна, водій зобов’язаний підкоритися. Це стосується водійського посвідчення, техпаспорта або страхового поліса. Відмова виконати вимогу поліції може закінчитися штрафом у 850 гривень (ч.1 ст.126 КУпАП).
4. Злісна непокора законній вимозі співробітника поліції
Як і в попередньому випадку, наявність законної вимоги поліції зобов’язує водія їй підкоритися. Тут уже сума потенційного штрафу менша – 255 гривень. Однак є ризик отримати 15 діб арешту (ст.185 КУпАП).
5. Відмова від огляду на стан сп’яніння
В Україні п’яна їзда за кермом автомобіля карається вкрай суворо – 17 000 гривень штрафу та позбавлення прав на рік. Однак таке покарання може отримати навіть абсолютно тверезий водій. Досить просто відмовитися проходити тест на алкоголь або наркотики. Причому вдруге це коштуватиме водієві вже 34 тисячі гривень і позбавлення прав на 3 роки з можливістю вилучення автомобіля. Третє порушення поспіль обійдеться в 51 тисячу гривень і позбавлення прав на 10 років, конфіскацію автомобіля або 15 діб адміністративного арешту (ст.130 КУпАП).
6. Погроза фізичної розправи
Якщо під час конфлікту з поліцією емоції взяли гору над водієм і він навіть випадково перейшов межу у спілкуванні з правоохоронцями, пригрозивши їм або їхнім родичам фізичною розправою або знищенням їхнього майна, це може бути кваліфіковано як кримінальне правопорушення, що карається позбавленням волі строком до 3 років (ст.345 КК).