Чи втрачає моторне масло в’язкість при високій температурі: що потрібно знати водієві

Від правильного вибору та експлуатації моторного масла залежить довговічність двигуна в автомобілі. При цьому багато автовласників банально не знають базових принципів роботи мастила в силовій установці, що призводить до його передчасного зносу. Експерти видання SlashGear пояснили, зокрема, як на оливу впливає температура навколишнього середовища.
Критичні моменти запуску
Мало хто знає, але найбільший знос двигуна відбувається в перші секунди після запуску, оскільки олива ще не прогрілася і не розтеклася по всіх фрикційних елементах мотора. Занадто густе масло не може швидко розподілитися по всіх вузлах, що призводить до підвищеного тертя між металевими деталями. Найбільше ця проблема проявляється взимку, коли температура може опускатися до -20°C і нижче.
Небезпека перегріву
У той же час занадто висока температура двигуна також згубна для масла. Так, в’язкість лубриканта при нагріванні падає, він стає більш текучим, але при критичних температурах молекули масла починають руйнуватися, втрачаючи свої захисні властивості. До того ж занадто рідке масло просто не здатне забезпечити необхідне змащення, що загрожує заклинюванням двигуна.
Сучасні технології захисту
Сьогодні все частіше українці використовують синтетичні оливи, які містять спеціальні присадки — модифікатори в’язкості. Останні забезпечують збереження оптимальних характеристик мастила в широкому діапазоні температур. Ці полімерні молекули стискаються на холоді і розширюються при нагріванні, що гарантує стабільну в’язкість.
Завдяки таким особливостям, синтетичні оливи значно перевершують мінеральні за стійкістю до температури, а тому і служать довше, що дозволяє рідше здійснювати заміну лубриканта. Крім того, до їх складу входять спеціальні миючі присадки, які очищають двигун від нагару і поглинають металеві частинки, що накопичуються при природному зносі силової установки.