Чому не можна глушити двигун відразу після поїздки?

Багатьом знайома ситуація, коли у вічному поспіху швидко паркуєш автомобіль, висмикуєш ключ із замка запалювання і біжиш у справах, навіть не встигаючи вивернути колеса прямо або прибратися в салоні. Як виявилося, такий поспіх може нашкодити машині.

Сучасний двигун дуже надійний, але за умови дотримання низки вимог до експлуатації. Багато виробників оснащують свої топові силові агрегати турбонаддувом і системами безпосереднього уприскування, які вимагають дуже дбайливого ставлення. Турбовані агрегати продаються навіть в масовому сегменті і ставляться на моделі-бестселери. Крім того, практично всі дизельні мотори зараз володіють системами наддування. А ці ніжні технічні пристрої чутливі до різких змін температури.

При активній їзді, особливо під час різких розгонів з розкручуванням мотора до 3-4 тисяч оборотів і вище, двигун відчуває сильні навантаження. Його вузли нагріваються і тепло відводиться за рахунок мастила і охолоджуючої рідини. А ці робочі рідини курсують по каналах за рахунок функціонування помпи і масляного насоса.

Крім того, автоматична коробка передач теж перегрівається, коли їй доводиться працювати на підвищених обертах. І в ній теж є масляний насос, що підтримує правильний тиск в системі і відповідає за безперебійну роботу механіки. Якщо мотор вимкнути одразу після поїздки, то разом з ним зупиняться помпа та інші насоси, що перекачують масло.

Нерідко на дорозі можна бачити лихачів, які на дуже дорогих і потужних машинах метушаться крізь потік, стрімко розганяються, обганяють кілька автомобілів, а потім в кінці цього слалому різко гальмують і пірнають на паркінг біля магазину, і тут же вискакують, щоб купити сигарет. Це згубно для автомобіля. Таке водіння швидше для спортивного треку, воно вимагає і особливого поводження. Спортивні машини не можна глушити відразу. Практично всі гонщики після виконання заїздів проходять ще охолоджуючий коло, щоб дати механіці знизити температуру і відпочити від виконаного забігу на час. Насоси прокачують масло і знімають перегріви – так само, як і охолоджуюча рідина за рахунок циркуляції НЕ закипає і відводить надлишки тепла від силового агрегату і трансмісії в радіатор.

Вкрай важливо в спортивних машинах перед паркуванням дати охолонути і гальмах. Після екстремальних циклів розгону і гальмування необхідно проїхати близько сотні метрів накатом, щоб гальма обдулися потоками повітря зі спеціальних повітропроводів.

Навіть найпоширеніший 1,6-літровий атмосферний агрегат без складної турбіни вимагає охолодження перед глушінням. Якщо, розкрутивши такий мотор до 4 тисяч оборотів, відразу встати на місці і заглушити його, то синтетичне масло зазнає локальний перегрів і пригорає. Змінюється його структура, а разом з нею здатність правильно змащувати деталі двигуна. Зупинилася помпа перестає ганяти охолоджувальну рідину, яка теж локально закипає і виділяє бульбашки газу в місцях максимального перегріву. А ці бульбашки зовсім перестають охолоджувати ці ділянки. У підсумку на розпеченій поверхні робочих деталей і утворюються нагар масла.

Загалом, перед глушінням мотора необхідно дати автомобілю трохи попрацювати на холостих обертах. Якщо мотор атмосферний і оснащений автоматичною коробкою передач, то йому потрібно 10-20 секунд, щоб добре охолодитися. За цей час можна прибрати сміття в салоні, дослухати музичну композицію або просто зібратися з думками. Але коли мотор має турбіну і складне уприскування, треба постояти на холостих довше. Залежно від навантаження на турбіну потрібно від 10 секунд до хвилини, щоб охолодити наддув і зняти перегріви в коробці. Після цього можна виключати мотор і йти у справах.

Джерело: MMR

Не пропустіть

Цей веб-сайт використовує файли cookie щоб вам було зручно користуватися сайтом. Прийняти