Як довго можна не міняти оливу в двигуні

Автовиробники та СТО лякають нас усілякими технічними жахами, що загрожують при несвоєчасній зміні оливи. Та чи все так страшно насправді? Це вирішила з’ясувати Твоя МАШИНА.

Насправді, навіть якщо вдвічі перевищити термін зміни моторної оливи, нічого катастрофічного не станеться. Історій про те, як особливо вперті автовласників не міняли оливу в авто проїжджаючи по декілька десятків тисяч кілометрів відомо більш ніж достатньо. Моторна олива при цьому перетворювалась у темну масу, однак автівка, повторимось, продовжувала їздити.

Щоправда, мова йшла про старі бензинові двигуни, відомі своєю витривалістю. Із сучасними потужними турбомоторами подібний фокус навряд чи вдасться.

Нагадаємо, що основні функції моторної оливи наступні: зменшення тертя, відведення тепла, захист від корозії внутрішніх поверхонь двигуна, видалення нагару та інших відкладень, видалення продуктів зносу.

Що ж відбувається, коли масло «старіє», тобто втрачає велику частину своїх початкових властивостей? Перш за все, погіршуються його здатність змащувати деталі двигуна. Це призводить до збільшення тертя між рухомими частинами. Через це ростуть навантаження на вузли двигуна, збільшуючи ймовірність механічної поломки. Підвищене тертя означає перегрів і збільшення витрати палива.

Згодом олива починає густіти та гірше відводити тепло. Це також веде до перегріву двигуна. В особливо запущених випадках рідина густіє настільки, що може видавлювати сальники та прокладки. «Пробоїна» такого роду може призвести до витоку оливи.

Окрім того, пакет присадок, які спочатку містяться в оливі, не нескінченний. Рано чи пізно порція речовин і сполук, що входять неї, вичерпується і всіляка неприємна «хімія», що утворюється в процесі згоряння палива, почне безкарно осідати і в камері згоряння, і в масляних каналах, засмічуючи їх і ще сильніше погіршуючи умови змащення.

Підвищене тертя, про яке говорилося вище, спровокує прискорений знос металу і появу додаткових часток стружки в оливі. Якийсь час фільтр буде справлятися з їх виловом, але врешті-решт його ресурс теж вичерпається і стружка стане безперешкодно і у великих обсягах «гуляти» по системі змащення, виступаючи в ролі абразиву і посилюючи масштаби зносу деталей. Зрештою, якщо не міняти оливу в двигуні, він просто заклинить. Тому шануйте своє авто і не зволікайте із своєчасною заміною оливи!Не пропустіть