Конфіскація автомобілів в ухилянтів: юристи пояснили, коли це можливо
З 18 травня в Україні запрацював новий закон про посилення мобілізації, який передбачає низку нових норм і обмежень щодо осіб, які ухиляються від призову на військову службу. Серед іншого багатьох українців почало хвилювати питання про фінансові стягнення та конфіскацію майна, включно з особистим транспортом.
Юристи звертають увагу, що обмеження щодо водіїв у новому законі дійсно є. Насамперед це стосується обмеження права керування транспортним засобом. Однак воно може застосовуватися тільки судом, якщо громадянин систематично ігнорує виклики в ТЦК, не був знайдений в результаті розшуку поліцією.
Якщо суд ухвалить відповідне рішення, то воно може бути скероване до виконавчої служби, яка і запроваджує відповідні обмеження, за аналогією із заборгованістю водіїв зі сплати аліментів. При першій же зупинці поліцією водійські права вилучаються і передаються до суду. Повернути їх можна буде тільки після виконання вимоги ТЦК.
Що стосується конфіскації автомобіля, то, як і будь-яке інше майно, його теоретично може бути вилучено за наявності у громадянина неоплачених боргів. Наприклад, за адміністративними штрафами за ухилення від мобілізації. Зараз вони сягають 25 500 гривень. Однак заарештувати і виставити машину на торги, щоб за рахунок цього погасити заборгованість, що утворилася, за словами юристів, виконавча служба може, лише якщо решта заходів не дали потрібного ефекту, а загальна сума заборгованості перевищить 160 000 гривень.
Тоді майно боржника дійсно можуть заарештувати і відправити на аукціон, за підсумками якого виручену з продажу авто суму спрямують на погашення заборгованості зі штрафів, а залишок суми – повернуть власнику. При цьому багато юристів скептично ставляться до такої перспективи.