Автомобільна мобілізація: кому з водіїв потрібно готуватися
Воєнний стан в Україні, введений у зв’язку зі збройною агресією РФ, діє вже понад 2,5 роки. При цьому багато водіїв навіть не замислюються про те, що їхній автомобіль можуть мобілізувати на потреби армії.
Юристи звертають увагу, що щокварталу МВС направляє до Територіальних центрів комплектування (ТЦК) Міноборони спеціальні звіти. У них містяться дані про зареєстровані транспортні засоби окремих підприємств. Цю техніку військкоми ставлять на облік і за потреби можуть вилучити. Те саме стосується приватних автомобілів громадян, якщо в їхній власності перебуває більше однієї машини. Заборонено мобілізувати авто, що належить особам з інвалідністю I або II групи, а також особам, у яких є діти з інвалідністю. Не можна вилучати на потреби Сил Оборони авто диппредставництв, зарубіжних організацій, держбанків і підприємств критичної інфраструктури.
Важливо розуміти, що ТЦК не можуть просто так прийти до громадянина і забрати його машину. Рішення про мобілізацію транспортного засобу ухвалює місцевий орган влади. На підставі відповідного розпорядження далі й діють органи ТЦК, СБУ та військової розвідки. Під час вилучення авто складається акт приймання-передачі, в якому зазначаються важливі особливості – залишкова (балансова) вартість машини, технічний стан, дані про власника.
Останній має отримати копію документа, на підставі якого надалі має право отримати компенсацію, якщо транспортний засіб буде пошкоджено або знищено. Однак розраховувати на відшкодування збитків можна буде не раніше закінчення воєнного стану.