Поліція звинувачує в нетверезому водінні: що потрібно знати, щоб не потрапити в халепу
В Україні почастішали випадки, коли поліцейські хитрістю або обманом звинувачують абсолютно тверезих водіїв у п’яному водінні. Юристи розповіли виданню «Твоя МАШИНА», як діяти в такій ситуації, щоб не платити великий штраф і не втратити права.
Читайте також:
Розоритеся на ремонті або взагалі втратите машину: три фатальні помилки під час купівлі авто
Насамперед варто розуміти, що поліція не може зупиняти всі підряд автомобілі, щоб тестувати водіїв на алкоголь. Закон України «Про Нацполіцію», а також міжвідомча інструкція МВС і МОЗ №1452/735 вимагають наявності конкретних підстав для цього, а саме зовнішніх ознак сп’яніння – агресивне або невпевнене керування автомобілем, запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння рук, неадекватність, проблеми з мовленням і координацією.
Щойно поліцейський зупинив авто з потенційно п’яним водієм за кермом, представився і назвав причину зупинки, він може запропонувати водієві пройти перевірку на алкотестері. Прилад під назвою «Драгер» повинен використовуватися на місці зупинки завжди з новим наконечником. Водій має право вимагати від інспектора сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку конкретного пристрою. Проведення огляду обов’язкове в присутності двох свідків або під відеозапис.
Автомобіліст має право відмовитися «дути в трубочку» або не погоджуватися з результатами тестування, що не є підставою для притягнення його до відповідальності за ст.130 КУпАП. На такий випадок поліція зобов’язана видати водієві направлення на медичний огляд у спеціально атестованому медзакладі. Перевірка там має проводитися не пізніше, ніж через 2 години після зупинки автомобіля.
Трапляються випадки, коли водій фізіологічно не може здати сечу на аналіз у медзакладі, а поліція трактує це як відмову від огляду. Це незаконно, оскільки додатково автомобіліст може здати на аналіз слину, мазки з губ, рук та обличчя, а також аналіз крові. Результати огляду фіксуються одразу після їх отримання в окремому документі.