Водіям розповіли, що робити, коли двигун «кипить»
Під час їзди у місті в спеку важливо слідкувати за температурою охолоджуючої рідини, оскільки вона часто піднімається близько до червоної зони на вказівнику. Але якщо мотор починає перегріватися і навіть закипає, є кілька заходів, які можна вжити, щоб запобігти його пошкодженню, інформує “Автоцентр”.
Збільшення температури охолоджуючої рідини понад 85-90°C можливе, особливо при тривалому русі на низьких передачах, таких як у пробках. Однак, в справній системі охолодження, рідина закипає при температурі 108-111°C, тому заговори про закипання двигуна не завжди є відповідним. Зазвичай тепловий режим двигуна нормалізується, якщо автомобіль може рухатися на третій-четвертій передачі при середніх обертах колінчастого валу. Якщо дорожня ситуація не дозволяє прискорити, доведеться зупинитися і дати двигуну працювати на холостому ходу протягом півхвилини, а потім заглушити його, щоб остигти. Можна також відкрити всі вікна та включити систему опалення салону на повну потужність, незважаючи на спеку.
Якщо стрілка температури продовжує рухатися в червону зону, а з-під капота виділяється пара, ситуація стає гіршою. Це свідчить про те, що охолоджуюча рідина справді закипіла. Якщо негайно заглушити «киплячий» двигун, можуть утворитися пароповітряні пробки у верхній, найгарячій частині системи охолодження. Це часто призводить до місцевого перегріву, пошкодження прокладки і навіть до деформації головки блоку циліндрів.
Найкраще розігнатися і, вимкнувши передачу, пустити машину накатом, з працюючим холостим ходом двигуна. Водяний насос при цьому буде прокачувати рідину по системі охолодження. Таким чином, тосол, який рухається по системі, не встигне закипати в ділянках, що прилягають до найгарячіших зон блоку двигуна і головки циліндрів. Крім того, він охолоджуватиметься в радіаторі, який отримує потік повітря. Якщо в салоні неможливо розігнати автомобіль, залишається лише “смажитися” при ввімкненій пічці.
Якщо в машині працює кондиціонер, його слід вимкнути. Радіатор-конденсор, розташований перед основним радіатором, випромінює тепло під час роботи системи охолодження салону. Тепле повітря, що проходить через нього, нагрівається ще більше і забирає менше тепла у радіатора системи охолодження.
Якщо всі ці заходи не допомагають, можна спробувати рясно полити радіатор водою, коли двигун працює (якщо є запасна вода в багажнику). Процес випаровування води з поверхні сот супроводжуватиметься відбором тепла від радіатора.
У разі, коли причиною перегріву є низький рівень рідини в системі, її слід долити. Проте доливати рідину потрібно, коли двигун охолоджений. Відкривати гарячу систему небезпечно. Якщо ситуація критична і необхідно терміново долити охолоджуючу рідину, робити це потрібно дуже обережно. Щоб уникнути обпікання, на пробку слід накласти велику щільну ганчірку, яка не пропустить пару. Рідину доливати малими порціями тонким струменем, щоб уникнути різкого перепаду температур у деталях системи охолодження. Після цього треба відразу запустити двигун, щоб відновилася циркуляція охолоджуючої рідини в системі.